Aquaponics: An innovative approach of hydroponics

15 May

Η υδροπονία ( καλλιέργεια φυτών εκτός εδάφους) είναι μια πρακτική καλλιέργειας που με την εξέλιξη της τεχνολογίας χρησιμοποιείται ολοένα και περισσότερο δίνοντας μεγάλες αποδόσεις. Η εξέλιξη της, συνδιαζόμενη με την υδατοκαλλιέργεια ( εκτροφή ψαριών), μας δίνει μια καινοτόμα μέθοδο, την Ενυδρειοπονία ( Aquaponics ). Ουσιαστικά, κάτα την μέθοδο αυτή, τα απόβλητα των ψαριών αξιοποιούνται για την λίπανση των φυτών.
Το Εργαστήριο Γεωργικών Κατασκευών και Ελέγχου Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, υπό τον καθηγητή Νικόλαο Κατσούλα, δημιούργησε το δικό του προτότυπο εργαστήριο Ενυδρειοπονίας, με στόχο την έρευνα στον τομέα, αλλά και την εκπαίδευση του Αγροτικού κόσμου της Ελλάδας. Σε συνεργασία με το AgroJason Project και το IEEE Student Branch University of Thessaly – Volos, το παρουσιάζουν για πρώτη φορά στο κοινό, διαδικτυακά δεδομένου των συνθηκών. Η παρουσίαση θα γίνει το Σάββατο 16 Μαϊου και ώρα 17:30 live στην σελίδα του AgroJason Project στο Facebook με κεντρική ομιλήτρια την διδακτορική φοιτήτρια Μαρία Ασλανίδου.