About IEEE

ieee_padded_with_border

Το Ινστιτούτο Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών (Institute of Electrical and Electronic Engineers-IEEE) είναι ένας παγκόσμιος τεχνολογικός επαγγελματικός οργανισμός με σκοπό την προώθηση της θεωρίας και των εφαρμογών της επιστήμης του Ηλεκτρολόγου και Ηλεκτρονικού μηχανικού για την εξέλιξη του επαγγέλματος με γνώμονα την κοινωνική προσφορά.

Στην ΙΕΕΕ είναι σήμερα εγγεγραμμένοι περισσότεροι από 415.000 Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί εκ των οποίων περισσότεροι από 90.000 φοιτητές,σε περισσότερες από 160 χώρες,γεγονός που την καθιστά τη μεγαλύτερη τεχνολογική επαγγελματική κοινότητα στον κόσμο.

Σήμερα υπάρχουν περισσότεροι από 2000 φοιτητικοί κλάδοι (Student Branches) του ΙΕΕΕ στον κόσμο.Σκοπός του κάθε φοιτητικού κλάδου (Student Branch) είναι να παρέχει στους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, που ενδιαφέρονται για την επιστήμη του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ή συγγενείς επιστήμες, ευκαιρίες για ακαδημαϊκή, τεχνολογική και επαγγελματική εξέλιξη.

Στις δραστηριότητες που συνήθως διοργανώνουν οι φοιτητικοί κλάδοι περιλαμβάνονται: Διοργάνωση σεμιναρίων, συνεδρίων (workshops) και ομιλιών από διακεκριμένους επιστήμονες με σκοπό την επιμόρφωση και ενημέρωση των φοιτητών γύρω από θέματα που αφορούν την επιστήμη των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ή παρεμφερείς επιστήμες.

Η εγγραφή ενός φοιτητή ως μέλος της ΙΕΕΕ του παρέχει όλα τα προνόμια ενός κανονικού μέλους με το συγκριτικό πλεονέκτημα της πολύ μικρότερης συνδρομής. Η ΙΕΕΕ μέσω των πρωτοποριακών θεμάτων που πραγματεύεται και τη συμμετοχή σε διάφορες επαγγελματικές δραστηριότητες, συνέδρια κ.ά., σου δίνει τη δυνατότητα να είσαι ενήμερος της προόδου της τεχνολογίας και του κλάδου σου, των τελευταίων τάσεων της βιομηχανίας και – το πιο σημαντικό – σε βοηθάει τελικά στην καριέρα σου.

Τα Προνόμια ως μέλος:

1. Λαμβάνεις το βραβευμένο μηνιαίο περιοδικό ΙΕΕΕ Spectrum, το οποίο περιλαμβάνει άρθρα για την κατάσταση του επαγγέλματος, ευκαιρίες για την καριέρα και την εκπαίδευση καθώς και αφιερώματα στις πιο πρόσφατες τεχνολογικές εξελίξεις και τις εφαρμογές τους.
  2. Έχεις δωρεάν ηλεκτρονική πρόσβαση στο περιοδικό POTENTIALS για φοιτητές και νέους επαγγελματίες.
  3. Μπορείς να πάρεις μέρος σε φοιτητικούς διαγωνισμούς που διοργανώνει η ΙΕΕΕ (όπως IEEEXtreme, Student Paper Contest) και να διακριθείς σε διεθνές επίπεδο.
  4. Μπορείς να διεκδικήσεις υποτροφίες για μέλη της ΙΕΕΕ.
  5. Αποκτάς δωρεάν @ieee.org email alias σε συνεργασία της ΙΕΕΕ με τη Google.
  6. Έχεις πρόσβαση σε καταλόγους προσφοράς εργασίας σε ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο και σε εργαλεία προώθησης της καριέρας σου.
  7. Μπορείς να συμμετάσχεις σε φοιτητικά συνέδρια και συναντήσεις με άλλα μέλη στην Ελλάδα ή το εξωτερικό με σκοπό να ανταλλάξεις γνώσεις και απόψεις.
  8. Μπορείς να συμμετάσχεις σε όλα τα διεθνή επιστημονικά συνέδρια που διοργανώνει η ΙΕΕΕ έχοντας ειδικές χαμηλές φοιτητικές τιμές.
  9. Εξοικονομείς χρήματα με σημαντικές εκπτώσεις σε πάνω από 15.000 βιβλία που εκδίδει η ΙΕΕΕ.
  10. Λαμβάνεις οικονομική ενίσχυση για μεταφορά σε επιστημονικό συνέδριο στο οποίο έχεις δημοσίευση.
  11. Χρησιμοποιείς το εργαλείο IEEE Xplore για εύκολη εύρεση οποιουδήποτε επιστημονικού άρθρου και πρόσβαση σε αυτό αν περιλαμβάνεται στη συνδρομή σου.