Ημερίδα Centaur.ag στο Τμήμα ΗΜΜΥ

2 May

Την Παρασκεύη 4 Μαΐου, μεταξύ 13:00-16:00, στο αμφιθέατρο Σαράτση (3ος), θα πραγματοποιηθεί ημερίδα παρουσίασης και συζήτησης με την Εταιρία Centaur, http://centaur.ag, η οποία έχει την έδρα της στις ΗΠΑ, και το τμήμα R&D στον Βόλο.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε όλα τα μέλη του τμήματος μας και όλους μας τους φοιτητές, Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς και Υποψήφιους Διδάκτορες.

Στην Ημερίδα θα έχουμε την δυνατότητα να μάθουμε για τις δραστηριότητες της εταιρίας, και να συζητήσουμε με τα στελέχη της.

Η δομή της Ημερίδας είναι η εξής:

Παρουσία της Centaur

Αρχιτεκτονική, τεχνολογίες, καλές/κακές πρακτικές – εμπειρίες από τη δοκιμή και πρακτική εφαρμογή τεχνολογιών στο πεδίο και στην αγορά.
Η ζωή στη Centaur (οργάνωση, δομές, ωράρια, ρόλοι, δικαιώματα και υποχρεώσεις)

Φτιάχνοντας ένα ελκυστικό/ σοβαρό/ περιεκτικό βιογραφικό (ορθές πρακτικές, συχνά λάθη)

Επενδύοντας χρόνο και προσπάθεια προς στη σωστή κατεύθυνση ως φοιτητές (χτίζοντας ένα καλό/ στενευμένο σετ από ικανότητες/δεξιότητές ώντας ακόμη προπτυχιακός φοιτητής).

Φτιάχνοντας μια επιτυχημένη Start-up (μύθοι και πραγματικότητα), διαχείριση της αποτυχίας (και της επιτυχίας).

Μετουσιώνοντας «καλές» και καλές ιδέες σε προϊόν (η απόσταση που χωρίζει μια καλή/καινοτόμα ιδέας με ένα τελικό προϊόν που βρίσκεται στην αγορά).